Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Nasz rozwój

Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach
Dzięki Programowi Operacyjnemu PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” którego źródło dofinansowania pochodziło ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009­2014, powstał projekt pn. „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”. Kierownikiem merytorycznym projektu była Pani Profesor Ewa Katarzyna Czech.
Celem powstania projektu było podniesienie świadomości społecznej pod kątem tego, jak ważną rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły, przez co konieczna jest ochrona ich rodzimych ras. Kluczowe jest także w tym kontekście powstrzymanie utraty równowagi biologicznej i degradacji funkcji ekosystemów. Jednym z założeń Projektu było więc uświadomienie odbiorców, że jednym ze sposobów realizacji wyżej wymienionych celów jest przywrócenie tradycji bartnictwa. W ramach Projektu niezbędne okazało się udzielenie pomocy merytorycznej i praktycznej, którą zapewnili pracownicy Parku Narodowego Szulgan ­ Tasz z Baszkirii oraz przeszkolenie miejscowych pszczelarzy.

Przy Projekcie można było liczyć na wsparcie merytoryczne Zespołu Prawnego Ekspertów, którzy udzielali pomocy w zakresie bieżących problemów prawnych związanych z wykonywaniem działalności bartnej. W skład Zespołu Prawnego Ekspertów wchodzili: mgr Marta Czech, mgr Martyna Kropiewnicka, mgr Dariusz Ostrowiecki, mgr Grzegorz Ignatowicz, pod kierownictwem Pani dr hab. Ewy Katarzyny Czech, Prof. UwB. Beneficjentem Projektu było Nadleśnictwo Augustów, zaś partnerami Projektu Nadleśnictwa: Browsk, Supraśl i Maskulinskie oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Głównym zadaniem Zespołu Prawnego Ekspertów było stworzenie osłony naukowej projektu od strony prawnej, w tym bieżąca analiza problemów prawnych powstałych w trakcie prowadzenia działalności bartnej. Zespół Prawny Ekspertów, poprzez realizację przyjętych w projekcie zadań, dążył do znalezienia takich rozwiązań prawnych, które ukazałyby kierunek praktycznego prowadzenia działalności bartnej, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Zespół Prawny Ekspertów podjął próbę stworzenia w Projekcie koncepcji rozwiązania aktualnie powstających problemów i dylematów prawnych wśród przedstawicieli społeczności bartników w Polsce.

Odtworzenie bartnictwa nie jest bowiem tak naprawdę możliwe bez wprowadzenia odpowiednich instrumentów prawnych, które nie występują w obecnym prawodawstwie polskim. Brak jest bowiem regulacji, które wskazywałyby, jak w praktyce ma wyglądać organizacja działalności bartnej, tak aby była ona spójna z regulacjami dotyczącymi gospodarki pasiecznej.

Zespół Prawny Ekspertów w ramach Projektu zrealizował następujące zadania: 
1) dokonał analizy problemów prawnych powstałych w trakcie tworzenia i funkcjonowania barci pszczelich oraz wskazywał potencjalne ich rozwiązania ­ wynikłe kwestie sporne były rozstrzygane w ramach dyżurów w formie elektronicznej oraz w terenie, na ścieżkach edukacyjnych, stworzonych przez Partnerów Projektu.
2) przeprowadził dwa szkolenia z zakresu aspektów prawnych prowadzenia działalności bartnej, 
3) stworzył dwie publikacje: monografię analizującą kluczowe problemy prawne dotyczące działalności prawnej o charakterze generalnym oraz praktyczny poradnik zawierający m.in. zbiór zadań i odpowiedzi w zakresie wynikłych problemów prawnych.

Należy uznać, iż Projekt osiągnął zamierzony sukces, zaś Zespół Prawny Ekspertów przyczynił się do zwiększenia świadomości prawnej wśród społeczności bartników w Polsce w odniesieniu do możliwości stosowania obowiązującego prawa w prowadzeniu działalności bartnej.

Wszelkie informacje dotyczące projektu znajdą Państwo na stronie internetowej : http://www.tradycyjne-bartnictwo.pl/.
data publikacji: 2016-08-09 12:23:14

Szybki kontakt

608 643 377
15-281 Białystok, 
ul. Legionowa 28, lok. 502
kancelaria@profnzw-ewaczech-adwokat.com